Dbajmy o Planetę
Czy wiesz, że w skali globalnej jedynie 3%* surowców wykorzystywanych do produkcji odzieży pochodzi z recyklingu?
Branża odzieżowa zużywa znaczące ilości surowców naturalnych i myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż stanowi ona obecnie poważne obciążenie dla naszego środowiska.
Komisja Europejska wykazała, że od 1996 r. ilość odzieży kupowanej w UE na osobę wzrosła o 40%. Europejczycy kupują co roku prawie 26 kg i usuwają około 11 kg tekstyliów. Ubrania używane mogą być eksportowane poza UE, ale są głównie spalane lub składowane.
Jednym z podstawowych wyzwań, przed którymi staje obecnie sektor włókienniczy i odzieżowy, jest bardziej efektywne gospodarowanie zasobami surowców. Osiągniemy to przez odpowiednie projektowanie, konserwację, naprawę, a następnie ponowne użycie tekstyliów.
Transformacja z tradycyjnego modelu gospodarki linearnej w kierunku GOZ, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym jest zatem nieunikniona. Model ten opiera się na zrównoważonym zużyciu surowców i energii a także efektywnym wykorzystywaniu odpadów, które traktowane są jako potencjalne surowce.
Większość tekstyliów, które posiadamy w swojej szafie możemy z powodzeniem ponownie wykorzystać, czy to w ich pierwotnej formie, czy po przetworzeniu.
Wykorzystywanie odpadów tekstylnych, starych, zniszczonych lub niemodnych już dla nas ubrań w celu stworzenia czegoś nowego to koncepcja, która towarzyszy mi od wielu lat. Przyczyniła się do powstania wielu z moich prac i osobiście uważam ją za ogromnie inspirującą.
Tego typu forma odzysku ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze środowisko (redukcja odpadów), to również idealny powód do poszukiwania nowych funkcji dla starych, używanych ubrań i dodatków. Jeśli cenicie sobie oryginalność, zachęcam Was gorąco do rozważenia upcyklingu, jako alternatywy dla kosza na śmieci.
Moja główna zasada dotycząca ubrań brzmi: Jeśli coś Ci się już nie podoba, przerób to tak, byś znów chętnie to ubierał.
Na pewno posiadacie w swojej szafie ubrania, których już nie nosicie, bo po prostu się Wam znudziły. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, warto zastanowić się nad ich przeróbką. Nie tylko przyczynicie się tym do ochrony naszej planety - spędzicie kreatywnie czas, rozwijając swoje zdolności manualne, oszczędzicie na zakupie nowej odzieży, a w ostateczności zyskacie nowy i oryginalny element garderoby.
Możliwości jest wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić a to co nas ogranicza to jedynie nasza wyobraźnia.
Jeśli przymierzaliście się do wyrzucenia np. starej znoszonej kurtki a lubicie się wyróżnić to przyjdę Wam chętnie z pomocą i nadam jej nowe życie.
Brakuje Ci pomysłu?